KARTEL S.C. - Materiały do sitodruku
                Home
                O nas
                Sericol
                Materiały pomocnicze
                Usługi
                Kontakt
        KARTEL S.C. - 2008

statystyka

Dirasol SuperTex

<<<   Powrót

Emulsja Dwuazowo-fotopolimerowa - Do druku na odzieży

Dirasol SupetTex to emulsja diazo-fotopolimerowa opracowana do wykonywania elastycznych szablonów odpornych na działanie farb wodnych i plastizolowych używanych przy druku na odzieży. Zapewnia optymalny stosunek kontrastu szablonu do jego przeźroczystości ułatwiającej pasowanie.

Charakterystyka ogólna
Rodzaj matrycyDiazo-fotopolimerowa, kolor niebieski
Odporność na farbyPlastizolowe, wodne do tekstyliów
Zalecane zastosowanieDruk na odzieży sportowej, T-shirts itp.
Ostrość obrazuDoskonała
RozdzielczośćDoskonała
OdwarstwialnośćDoskonała
Zawartość skł. stałych41% (uczulona)
Gramatura suchej warstwy76 g/m2 (2+2, 43.80 PW)
Gramatura suchej warstwy 64 g/m2(1+2, 90.40UOPW)
Grubość matrycy w mikronach (2+2)20 przy siatce 43.80 PW
Grubość matrycy w mikronach (1+2)15 przy siatce 90.40 PW
Lepkość w 25oC (mPas)6000
Trwałość uczul. emulsji (22oC) 1 miesiąc
Trwałość szablonu (22oC)1 miesiąc

Bezpieczne oświetlenie
Emulsja Dirasol SuperTex dostarczana jest w postaci uczulonej i wszystkie prace należy prowadzić przy oświetleniu o niskiej zawartości fal niebieskich i ultrafioletowych. Ciemnia fotograficzna nie jest konieczna, ale wskazane jest stosowanie oświetlenia żółtego (np. żółta świetlówka) a dostęp światła słonecznego powinien być całkowicie wykluczony lub może ono przechodzić przez filtr żółty (warstwa żółtego lakieru lub folia przymocowana do szyby).

Przygotowanie siatki
Siatkę należy odtłuścić w automatycznej maszynie do czyszczenia stosując preparat Seriprep 300 Koncentrat odtłuszczający w sprayu lub ręcznie stosując Seriprep 102 Koncentrat odtłuszczający i emulgujący. Odtłuszczając ręcznie preparatem Seriprep 102 należy zmoczyć siatkę, nałożyć preparat gąbką lub pędzlem, a następnie rozprowadzić na siatce wykonując ruchy koliste. Należy upewnić się, że na obu stronach siatki znajduje się preparat. Siatkę pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać zimną wodą całkowicie usuwając preparat. Przed nałożeniem emulsji pozostawić siatkę do całkowitego wyschnięcia.

Instrukcja stosowania
Bezpieczne oświetlenie
Wszystkie prace z emulsją Dirasol 916 należy prowadzić przy oświetleniu o niskiej zawartości fal niebieskich i ultrafioletowych. Ciemnia fotograficzna nie jest konieczna, ale wskazane jest stosowanie oświetlenia żółtego lub słabych żarówek wolframowych. Użytecznym światłem w pracowni jest żółta lampa fluorescencyjna, a dostęp światła słonecznego powinien być całkowicie wykluczony lub może ono przechodzić przez filtr żółty (warstwa żółtego lakieru lub folia przymocowana do szyby).

Uczulanie emulsji
Dirasol SuperTex to zestaw składający się z:
Część A      -      barwnej emulsji,
Część B      -      uczulacza dwuazowego:
które miesza się następująco:
Do buteleczki z uczulaczem nalać wody do poziomu nie mniejszego niż 80% jej objętości i dobrze wytrząsnąć. Następnie zmieszać zawartość buteleczki z emulsją, dokładnie i delikatnie mieszając. Pozostawić do odgazowania na okres co najmniej 1 godziny.


Nakładanie emulsji
Automatycznie:
Podczas powlekania automatycznego zaleca się równoczesne nałożenie pojedynczych powłok po obu stronach siatki. W celu uzyskania grubszych warstw nanosić kolejne warstwy na stronę raklową.

Ręcznie:
Nanieść 1 lub 2 warstwy (mokre-na-mokre) na drukową stronę siatki, po czym odpowiednio więcej warstw (mokre-na-mokre) na jej raklowa stronę. Zaleca się stosowanie precyzyjnych, wytłaczanych rynienek firmy Sericol.

Rynienki do nanoszenia emulsji
Rynienki do nakładania emulsji na siatkę firma Sericol opracowała w taki sposób, aby umożliwić dokładne i równomierne nakładanie bezpośrednich, światłoczułych emulsji. Rynienki wytwarzane są w precyzyjnym procesie tłoczenia aluminium. Zakończeniem rynienki są nakładki z tworzywa sztucznego wykonywane na wtryskarkach. Rynienki z wytłaczanego aluminium poddawane są dodatkowo obróbce anodowania, co doskonale uszczelnia ich powierzchnię. Ułatwia to utrzymanie czystości i zapobiega korozji. Nakładki mają specjalnie wyprofilowaną prowadnicę, która gwarantuje zachowanie właściwego kąta pochylenia rynienki w stosunku do sita. W celu wyeliminowania tworzenia się pęcherzy, które powstają podczas nanoszenia emulsji na końcach rynienek tradycyjnych, wykonano specjalne żłobienia. Zalety rynienek firmy Sericol pozwalają nawet niedoświadczonym sitodrukarzom na szybkie i precyzyjne nanoszenie emulsji. Rynienki firmy Sericol umożliwiają nanoszenie odpowiednich grubości warstw emulsji. Możliwe jest zatem nanoszenie odpowiedniej warstwy emulsji przy mniejszej ilości zaciągnięć niż rynienkami o ostrzejszych lub nierównych krawędziach. Ilość emulsji potrzebna do nałożenia określonego fragmentu siatki zależy od rozmiaru siatki. Rynienki firmy Sericol mają pojemność wystarczającą do nałożenia 1,5-2 metrów za jednym zaciągnięciem.

Suszenie
Siatki należy suszyć w pozycji poziomej, raklową stroną do góry. Suszenie powinno przebiegać w pomieszczeniu ciemnym lub przy żółtym świetle. Do suszenia można używać wentylatora z nadmuchem ciepłego powietrza lub specjalnych podgrzewanych statywów (do 40oC), przy czym należy pamiętać, aby nie wzniecać kurzu. Siatki muszą być całkowicie wysuszone przed naświetlaniem. Wysuszone siatki można przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu do czasu naświetlania, ale nie dłużej niż 6 miesięcy.

Naświetlanie
Prawidłowy czas naświetlania jest warunkiem uzyskania optymalnej ostrości obrazu, rozdzielczości i trwałości matrycy. Dobór optymalnego czasu naświetlania powinien być prowadzony "krok po kroku" poprzez naświetlanie poszczególnych maskowanych sekcji obrazu. W tym celu należy umieścić diapozytyw w kopioramie projekcyjnej zgodnie z zaleceniami producenta i naswietlać w zakresie różnych przedziałów czasowych.
Niemożliwe jest stosowanie kalkulatora naświetleń. Idealny czas ekspozycji powinien zapewnić minimalny ubytek emulsji od strony raklowej po wywołaniu. Aby określić go bardziej precyzyjnie należy powtórzyć próby stosując krótsze przedziały czasowe.


Czynniki wpływające na prawidłową ekspozycję
Automatycznie:

Typ źródła światła i wiek lampy.
Ogniskowa i średnica objektywu.
Czystość objektywu.
Stopień powiększenia.
Siatki barwione - nie zalecane


Wywoływanie matrycy
Automatycznie:

Umieścić siatkę w wannie lub w automatycznej maszynie myjącej i spryskiwać siatkę delikatnie zimną lub ciepłą wodą (o temp. nie wyższej niż 40oC). Po około 1-2 minutach można ciśnienie wody zwiększyć nieznacznie

Końcowe suszenie i Retusz
Siatkę wysuszyć strumieniem ciepłego powietrza. Wszelkie odpryski emulsji, plamki, kropki spowodowane często przez osadzający się kurz można usuwać wypełniaczem przy pomocy pędzelka lub emulsją. Po wysuszeniu i wyretuszowaniu siatka jest gotowa do druku.

Odwarstwianie matrycy
Usunąć resztki farby czyściwem nasączonym preparatem Serisolve Screen Cleaner (lub w automatach Serisolve MC). Następnie spłukać siatkę wodą i nanieść rozcieńczony Seristrip Powder lub Seristrip Liquid Concentrate przy pomocy aplikatora ze Screensystemu na obie strony matrycy. Pozostawić na kilka minut. Po tym czasie matrycę łatwo zmywa się silnym strumieniem wody.


Opakowania standardowe
Emulsja Dirasol SUPERTEX:

DCSUPERTEX Large Jumbo-Pack 6      -      20 (4x5) litrów emulsji

Przechowywanie
Emulsja powinna być przechowywana w oryginalnych opakowaniach, zakrytych pokrywką, w jak najchłodniejszym miejscu, w temperaturze nie niższej niż 0oC i nie wyższej niż 40oC. Tak przechowywana emulsja zachowuje trwałość przez 12 miesięcy.

Zasady bezpiecznego użytkowania
Emulsja Dirasol SUPERTEX:
- Nie jest palna i dlatego nie jest objęta regulacjami dot. środków łatwopalnych.
- Nie zawiera związków toksycznych, kancerogennych, mutagennych i teratogennych.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące zasad bezpiecznego użytkowania emulsji Dirasol SUPERTEX zawarte są w załączonej Karcie Charakterystyki Niebezpiecznej Substancji Chemicznej.


Informacje dotyczące ochrony środowiska
Emulsja Dirasol SUPERTEX:
- Nie zawiera związków chemicznych, opisanych w Konwencji Montrealskiej, które niszczą warstwę ozonową.
- Nie zawiera węglowodorów aromatycznych, które jak wiadomo mają szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.
- Ulega umiarkowanej biodegradacji (OECD 301D Close Bottle test)
- Posiada pH 4-5.
- Nie zawiera lotnych rozpuszczalników, a więc nie niszczy środowiska porównaniu z produktami na bazie rozpuszczalników.
- Posiada pH o wartości 4-5.


Trudności powstające w czasie pracy
Objaw Prawdopodobna przyczyna i środek zaradczy
 1. Wzór matrycy nie daje się wywołać  - Przypadkowe naświetlenie – sprawdzić, czy emulsja nie naświetliła się dodatkowym światłem np. słonecznym.
 - Siatka suszona w zbyt wysokiej temperaturze - suszyć siatki w temp. nie wyższej niż 40oC. Unikać miejscowych przegrzań.
 - Przekroczony został dopuszczalny okres przechowywania emulsji lub powleczonej siatki.
  2.Tylko część wzoru matrycy daje się wywołać  - Nierównomiernie nałożona emulsja na sicie - upewnić się, że siatka jest dobrze napięta i rynienka nie jest uszkodzona.
 - Montaże diapozytywów wykonane są z filmów o różnym stopniu przezroczystości - stosować filmy tego samego typu w jednym montażu.
 - Zbyt długi czas naświetlania szczegółów - stosować siatki barwione lub skrócić czas ekspozycji.
 - Nierównomierny kontakt diapozytywu z emulsją - sprawdzić funkcjonowanie kopioramy pod względem skuteczności docisku diapozytywu do emulsji.
 - Prześwietlenie - skrócić czas naświetlania.
 - Niedostateczny stopień krycia diapozytywu - sprawdzić regularność i nasycenie obrazu.
  3. Pozornie otwarte pola matrycy nie drukują  - Niedokładne wymycie siatki
 - Niedostateczne naświetlanie powoduje, że emulsja od strony raklowej odrywa się od siatki, blokując oczka siatki podczas wywoływania lub utwardzania - zastosować prawidłowy czas naświetlania.
  4. Naświetlona emulsji zmywa się z siatki lub matryca zbyt szybko ulega zniszczeniu  - Niedostateczne naświetlanie - Siatki z emulsjami nałożonymi w kilku warstwach wymagają dłuższego czasu naświetlania.
 - Siatka źle przygotowana i nie odtłuszczona.
 - Zastosowano zbyt duże ciśnienie wody przy wywoływaniu.
 - Zbyt wysoka wilgotność
 - Matryca niedokładnie wysuszona - upewnić się, że wilgoć odparuje podczas suszenia.
  5. Obraz na wydruku ma piłokształtne krawędzie  - Siatka wywoływana zbyt dużym ciśnieniem wody - zwilżyć wstępnie siatkę i stosować słabszy natrysk.
 - Niewłaściwa konstrukcja warstwy emulsji w stosunku do gęstości siatki
 - Zbyt gruba siatka do typu wzoru.
 - Niedostateczne naświetlanie - zwiększyć czas naświetlania.
  6. Powstają tzw. "rybie oczka"  - Źle przygotowana siatka - Dokładnie odtłuścić zalecanymi preparatami.
 - Skazy na powierzchni matrycy - Upewnić się, czy rynienka do nakładania emulsji jest czysta i czy nie ma w rynience kawałków zaschniętej emulsji na powierzchni.
 - Zakurzenie powierzchni matrycy - oczyścić miejsce pracy i ograniczyć zakurzenie.
    7. Powstają nie naświetlone punkty na siatce (mikrootworki)  -Zbyt szybko nakładana warstwa emulsji - nanosić emulsję wolniej, aby dokładnie wypełnić oczka siatki i nie dopuścić do powstania pęcherzyków powietrza.
 - Niedoświetlenie - wydłużyć czas naświetlania, aby uzyskać trwałą matrycę.